SEO’DA BAŞARILI OLMANIN SIRLARI

Başarı hikayeleri her zaman yol gösterici olmuştur tabii hikaye deyip geçmeyelim. Biz değerli takipçilerimize SEO başarı gerçeklerimizi ‘hikayeleştirerek’ anlatacağız ve bakış açımızla ilgili şeffaf olup bu işte başarılı olmanın sırlarını paylaşacağız.

Öncelikle yakın tarihli bir metriğe bakalım;
Müşteri Lassa.com.tr

18 Kasım 2015 – 18 Aralık 2015 tarihleri arasında OGOO SEO çalışmalarına başlamadan önce organic search hiti : 57.792

OGOO SEO çalışmaları sonucunda tam bir yılın sonunda yani 18 Kasım 2016 – 18 Aralık 2016 tarihleri arasında tek bir sayfaya yaptığımız SEO çalışması ile eski hite ulaştık.

Lastik Fiyatları

/lastik-fiyatları sayfamız geçen senenin aynı döneminin tüm hitlerine karşılık gelen bir sayfa haline geldi ve toplam ziyaretçi sayımız : 136.731 toplam gösterim sayımız : 1.645.939 oldu.

Geçtiğimiz senelerde 200.000 gösterimi geçemeyen bir sitede bu başarıyı yakalayabilmek oldukça gurur verici.

Bir önceki seneye oranla %45 artan paid search’e rağmen %128 ,40 oturum artışı %840,12 gösterim sayısı artışı ile büyük bir başarı sağladık.

BAŞARIYI YAKALAYABİLMEK İÇİN NE YAPMALI?

Bu başarılı metriğin sonucunda sizinle bazı sırlarımızı paylaşabiliriz;

  • Başarıyı yakalayabilmeniz için her kelimeye özel bir sayfa oluşturmanıza gerek yok. Biz /lastik-fiyatları sayfamıza 18 Kasım 2016 – 18 Aralık 2016 tarihleri arasında 1290 farklı kelimeden hit getirdik.
  • Birden fazla sayfada otorite sağlamak zor ve zahmetlidir. Belirlenen öncü sayfalarda otorite yakalamak ise daha akılcı ve ekonomiktir. Ekonomik çözümlerle daha çok hit alabilirsiniz.
  • Öncü sayfalarınızı sitenin en iyi yerlerinde konumlandırın ama root dizini yani anasayfanızın veya direkt giren kullanıcılarınızın daha çok tıkladığı bir linkin önüne koymayın.

YENİ UFUKLARA YELKEN AÇIN

Seo'da Yeni Ufuklara Yelken Açın

Yeni maceralardan çekinmeyin. Biz yeni maceralarla çok fayda sağladık…

SEO’da başarıyı elde etmek istiyorsanız mevcut sayfa optimizasyonları sonrasında yeni ufuklara yelken açmalısınız. Biz http://bayi.lassa.com.tr/ projemizle başarı kat sayımızı arttırdık.

Biraz metriklere bakacak olursak;

18 Kasım 2016 – 18 Aralık 2016 tarihleri arasında 201.042 gösterim 16.880 tıklama aldık. Yeni oluşturduğumuz bayi projesiyle geçen sene aynı tarihlerde tüm site gösterim sayısını aştık.

Lassa Gösterim Sayısı

İşe koyulduğumuzda lastik ölçülerine göre aramalara hitap edebileceğimiz bir yapımız yoktu. Lastik ölçülerine göre arama havuzunu keşfedip markamızla doğrudan alakalı olduğu için kolları sıvadık. Kolları sıvamamızın ne kadar doğru bir karar olduğunu kısa bir zamanda yakaladığımız 98.766 gösterim ve 5.960 tıklama ile aldık.

Lassa Dönüşümler

 

EFOR SARFEDİN

Bu başarılı metriğin sonucunda size şu sırları verebiliriz;

  • Azla yetinmeyin ama gereksinimlerinizden fazlası için de kendinizi zorlamayın. Sizinle doğrudan alakalı alanlarda otorite sağlamak için efor sarfedin. Eğer alanınız dışında kelimelere göz dikerseniz odak noktanız sapacak ve gerçek fayda & verim alacağınız havuzdan istediğiniz payı alamayacaksınız.
  • Yeni bir maceraya atılmadan önce doğru bir yol haritası çizmeniz gerekmektedir. Bu maceranın başlangıcında doğru analiz sağlamazsanız faydadan çok zararla karşılaşırsınız. İlk adım olarak hacmi hesaplayın sonrasında UX deneyimlerine göre yola devam edin.
  • Yeni çıkacağınız macerada her yeni oluşan sayfa otoritesizdir. Otorite sağlamak için pagespeed, html geliştirmeleri, sitede kalma oranı ve tavsiye edilen sayfa olması konuları başta olmak üzere SEO için olmazsa olmaz kurallara özen göstermelisiniz.

Sayfa / Oturum başarısında %67.90, Hemen çıkma oranlarında %36.70 başarı sağladık. Bu başarıyla ilgili vereceğimiz sırlar 1-2 makalede verilecek gibi değil. Başlangıcını yaptığımız http://blog.ogoodigital.com/internet-yatirimlarinizin-getirilerini-nasil-artiracaginiz-bir-sir-degil/ makalesini okuyabilir ve yeni makalelerimizi takip ederek bilgi edinebilirsiniz.

Ziyaretçi, gösterim sayısı, sayfa /oturum ve hemen çıkma gibi konularda başarı varsa marka ve ajanslar için her şey tamam gibi görünür ama OGOO için asla.

BU ARTIŞLARIN BİR ANLAMI OLMALI

Bu artışlar size yetmemeli! Markamızın bayilerinin telefonları susmamalı, her zamankinden daha çok çalmalı! Bu artışlar online satın almaları da arttırmalı. Bu dediklerimizin hepsi de oldu.

18 Kasım 2015 – 18 Aralık 2016 tarihleri arasında lastik.com.tr online satışına 3.886 yönlendirme yapılırken;

  1. 18 Kasım 2016 – 18 Aralık 2016 tarihleri arasında bu rakam 6.987 oldu.
  2. Online satış yönlendirme başarımızı %79.80’lik bir artışla taçlandırmış oldu.
  3. Bu metriğe bağlı olarak aynı tarihler arasında model karşılaştırması yapacak olursak;
  4. Site genelinde online satışa yönlendirme payının %40.56’sını Organik Aramalar sağlıyor.PEKİ EN BÜYÜK HATA NEREDE YAPILIYOR?

Hikayenizin doygunluğa ulaştığını düşündüğünüz an, en büyük hatayı yaparsanız. Arama motorlarında hacimler bu denli yüksek olduğu sürece sağlayacağınız fayda asla bitmez. Bir önceki seneye göre %45 artan paid search’e rağmen %128 ,40 oturum artışı %840,12 gösterim sağlamamıza rağmen hikayenin çok başında olduğuna inanıyoruz. Keşfettiğimiz ve yarıştığımız 21.699 kelimede ortalama konumumuz 4.7. Ortalama konumu 0.1 bile arttırmak demek tıklanma oranlarına çok büyük bir etki edecektir. Konumla beraber ilgi çekici Title & Description yazıyor olmamız da daha çok ziyaretçiye erişiyor olmamızı sağlar. Bir bakarız ki tüm kelime havuzuna hitap ettiğimizi düşünürken bir anda yeni kapılar açılır.

FAYDALI VE VERİMLİ SÜREÇLER İÇİN DOĞRU YATIRIMLAR

Seo Verimli Süreçler

Biz OGOO olarak gereksiz bütçe harcamalarına ve efor kaybına karşıyız. Faydalı ve verimli süreçler için doğru yatırımlar yapıp “Dijital Dönüşüm” yaşadığımız bu senelerde ülkemizin değerli markalarını dijital hayatta da başarılı yapmak kendimize biçtiğimiz en önemli görevler arasında.

Dijitalleşme yolunda verdiğimiz metrikler ve sırlar umarız kazanç sağlamanız yolunda ışık olur. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Alkan SÜZEN – OGOO SEO MANAGER