Seo’ya ve İçeriklerine Önem Verenlere Google Translate Müjdesi!

Son günlerde Google çeviri servisi Google Translate Türkçe çevirilerde daha iyi çalışmaya başladı ve bu gelişme geleceğe yönelik daha da iyi sonuçlar alınacağının sinyallerini verdi. Google Neural Machine Translation (Sinirsel Makine Çevirisi) özelliğini İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Japonca, Korece ve bizim için en önemlisi Türkçe dillerinde geliştirdiğini 15 Kasım 2016 tarihinde duyurdu.

Peki Seo’ya ve içeriklerine önem verenlere neden müjde?

Google sıralama algoritması her ülkede eşit oranda başarı göstermiyor. Açık ara farkla en başarılı olduğu dil İngilizce diyebiliriz. Bunu bir çoğumuz günlük hayatlarımızda uzun zamandır tecrübe ediyoruz. Ulaşmak istediğimiz kaynaklara günün sonunda İngilizce arama yaparak ulaşabiliyoruz. Bunun sebebi hem İngilizce kaynakların daha çok olması hem de İngilizce arama sonuçlarının daha doğru sıralamada listelenmesi. Bu noktada Google’ın tanıdığı dili daha doğru analiz edip daha doğru listelemesi kaçınılmaz bir gerçek.

Bizim için sevindirici olansa 15 Kasım itibariyle Google’ın Türkçeyi de yakından tanıdığının sinyallerini vermesi. Bu da demek oluyor ki artık Türkçe aramalar ile daha doğru sonuçlar alabileceğiz çünkü kaliteli içerikler öncelikli listeleniyor olacak. Peki bu hayatımızda ne değiştirecek?

Dikkat Dikkat! Google artık bizi daha iyi tanıyacak.

Google artık dil bilgisi kurallarına uyup uymadığınızı, içerik kalitenizi ve içerik manipülasyonlarınızı daha iyi tespit edecek. Böylece kaliteli içerikler kazançlı çıkacak.

İyi de Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir?

  1. İçeriğinizin özgün olması
  2. İçeriğinizin dil bilgisi kurallarına uygun yazılması
  3. İçeriğinizi görsel ve videolarla beslemek
  4. Akıcı ve sürdürülebilir bir anlatıma sahip olmak
  5. Hedef kelime dağılımını ve oranını içerik uzunluğuna göre ayarlamak

Biz bu maddelerin en önemli 5 tanesini sıraladık. Tabii ki bu liste uzadıkça uzar ve “Arama Motorları”nın dilinde içerik yazmak için büyük bir tecrübe gereklidir. Bu konuyla ilgili ilerleyen dönemlerde bilgi ve tecrübelerimizi aktarmaya devam edeceğiz. Ama hazır konuya girmişken sizi çok fazla sabırsızlandırmadan en önemli bilgimizi paylaşalım istedik.

Unutmayın!

“İçeriğinizi yazdığınız sayfada kalma oranı yüksek ise ve mouse hareketleri içeriğin okunduğunu gösteriyorsa, Arama Motorlarının gözünde içeriğiniz kalitelidir.”

Alkan Süzen
OGOO Seo Manager